Levandule květ drhnutý
Jedná se o sušené, celé květy levandule lékařské (Lavandula angustifolia P. MILL. neboli Lavandula officinalis Chaix., L. vera DC.).
Popis produktu
Jedná se o sušené květy levandule lékařské (Lavandula angustifolia P. MILL. neboli Lavandula officinalis Chaix., L. vera DC.).
Levandule účinky
- Relaxace
- Spánek
- Normální trávení
Způsob použití: nálev, tinktura, koupel, inhalace, obklad
Pokud si chcete dopřát voňavou, ralaxační koupel, můžete vyzkoušet naší levandulovou koupel.
Výrobce: NaturWay (NW s.r.o., Číčenice 114, Číčenice)
Levandule lékařská - Lavandula angustifolia
Lidové názvy: devandule, devandula, dulenka, špikrnát, špikanádr, špika, špikrnágl, slovensky Levandula lekárska
Sklízíme: květ, nat
Doba sklizně: červenec-srpen
Popis
Levandule je polokeř až 70 cm vysoký, silně větvený. Vstřícné listy jsou čárkovité, přisedlé, na krajích ohnuté, mladé jsou šedoplstnaté, starší zelené. Květy jsou uspořádány v chudé lichopřesleny, které jsou na vrcholu nahloučené do koncového klasu. Kvete od července do srpna.
Použití
Jako slabší uklidňující prostředek při nervovém vyčerpání a při potížích se spaním. Zevně se užívá do koupelí při špatně se hojících ranách, ale hlavně do kosmetických koupelí a jiných přípravků.
Pěstování
Podnebí a půda: Levandule vyžaduje slunné a chráněné plochy. Velmi dobré výnosy dává na jižních svazích, které jsou chráněny před větry. Půdy jsou vhodné lehčí s vysokým obsahem vápníku, těžké půdy jsou nevyhovující. Rovněž nesmí být půda příliš úrodná, nebot' levandule pak vytváří hodne natě a málo kvete. Každé jaro se půda přivápňuje a přidává se 500 kg uleželého kompostu, 2 kg superfosfátu, 1,5 kg 40% draselné soli a 1 kg ledku vápenatého na 1 ar
Způsob pěstování: V malém pěstujeme na zahrádkách jako okrasnou rostlinu. Ve velkém porost zakládáme bud' přímým výsevem, nebo z předpěstovaných sazenic. Přímý výsev provádíme v dubnu do řádků vzdálených asi 50 cm. Po výsevu je nutné půdu uválet a zavlažit. Osivo levandule nám vyklíčí asi po třech týdnech. Při zakládání porostu z předpěstovaných sazenic potřebujeme asi 250 kusů na 1 ar. Sazenice vypěstujeme z 10-30 g osiva vysetého koncem února do teplého pařeniště a v červenci je přesadíme na záhon do sponu 20 x 20 cm. Na produkční pozemek je sázíme až na podzim, a to do sponu 50 x 50 cm. Levanduli během vegetace opatrně okopáváme, neboť velmi mělce koření. Vždy s ní dbáme na dostatečnou zálivku.
Sklizeň: U levandule se sklízí bud' nať, nebo květ. Sklízíme až ve druhém roce vegetace, ve fázi plného rozkvětu. Ke sklizni používáme srp nebo zahradnické nůžky. Nať nesmí být delší než 35 cm a nesmí obsahovat zdřevnatělé konce. Výnos z 1 aru se ve druhém roce pohybuje okolo 25 kg (v prvním 5-10 kg). Pokud chceme získat pouze kvet, odstříháváme rozkvetlé klásky, které po usušení ručně sdrháváme nebo lehce odrolujeme přes vhodné sito. Květ sušíme stejně jako nat. Z 1 aru sklidíme asi 3-4 kg suchého květa.
Sušení
Květ - květonosné stonky sušíme co nejrychleji, nejlépe rozprostřené v průvanu a na stinném místě. Můžeme je sušit i zavěšené ve svazečcích. Pokud sušíme umělým teplem, neměla by teplota přesáhnout 35 °C. Po usušení květ sdrháváme, a to bud' ručně, nebo jej odrolíme přes síto. Usušenou levanduli chráníme před vlhkem a světlem. Balíme do uzavíratelných nádob nebo pevných papírových obalů.
Nat's květem - sušíme vždy ve stínu na vzdušném místě. Během sušení zacházíme s natí opatrně, aby nedošlo k opadání květů. Balíme do papírových pytli.
Sesychací poměr:
nat 4:1, květ 3:1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)