Ájurvéda
Ájurvéda je 5000 let starý komplexní medicínský systém. Považuje se za matku medicíny, z které vychází čínská i klasická západní medicína. Název znamená vědu o životě a dlouhověkosti. Je považována za nejstarší zachovalý systém léčby na světě. Světová zdravotnická organizace (WHO) uznává ájurvédskou medicínu za účinný medicínský systém. V této kategorii vám nabízíme některé byliny v ajurvédě používané.
Ájurvéda je komplexní celostní léčebný systém, který vznikl již před více než 5 000 lety na území dnešní Indie. V doslovném překladu „ájurvéda“ znamená „nauka o životě“ a je považována za nejstarší lékařský systém pojednávající o zásadách zdravého způsobu života.
Nejstarší léčebný systém
Většina dnes známých přírodních léčebných systémů má svůj původ v ájurvédě. Oproti jiným medicínským systémům se ájurvéda odlišuje svým přístupem k péči o zdraví. Podle ájurvédy lidské tělo představuje neoddělitelný a vzájemně propojený komplex fyzické, duševní a sociální harmonie a celistvosti. Nezaměřuje se na jednotlivé symptomy, ale zejména na příčiny, které jednotlivé choroby způsobují. V kontextu ájurvédy představují symptomy upozornění, že lidské tělo či mysl má problém, který vyžaduje nápravu.
Dlouhotrvající onemocnění a zdravotní obtíže lze podle ájurvédy nejúčinněji odstranit změnou každodenních návyků a stereotypů, správnou životosprávou, fyzickou aktivitou, pozitivním myšlením a také pravidelným užíváním vybraných bylin. Za dlouhá staletí se ájurvéda osvědčila v boji s kožními chorobami, poruchami zažívání, trávení, příjmu potravy, s nemocemi dýchacího ústrojí nebo s migrénami. Ájurvédské postupy se rovněž využívají v boji s obezitou, s nemocemi páteře, kloubů, svalovými bolestmi, gynekologickými problém, nespavostí, únavou či stresem.
Člověk jako unikátní energetický vzorec
Každý člověk má podle ájurvédy svůj individuální energetický vzorec, který představuje kombinaci fyzických, emočních a mentálních vlastností, jenž dohromady vytvářejí naši konstituci. Tato konstituce pak zůstává takřka nezměněna po celý náš život.
Existuje řada vnějších i vnitřních faktorů, které působí na lidské tělo a narušují jeho fyzickou i duševní rovnováhu. Tyto faktory pak způsobují odchýlení od vyrovnané konstituce. Kromě špatného stravování nebo nedostatku fyzické aktivity může jít o stresové situace, změny počasí nebo fyzická traumata. Nejlépe dokážeme eliminovat tyto negativní faktory tím, že je včas poznáme a začneme je „opravovat“.
Cílem je rovnováha organismu
Jakákoliv nerovnováha způsobuje narušení přirozenosti člověka neboli zdravého stavu. Zjednodušeně tedy rovnováha představuje zdraví a nerovnováha nemoc. Oba tyto stavy jsou v neustále vzájemné interakci. Klíčové je tedy pochopit původ a strukturu nerovnovážného stavu a pokusit se jej „opravit“ neboli obnovit rovnovážný stav.
Podle ájurvédy existují 3 základní univerzální energie, které regulují všechny přírodní procesy na úrovni makro i mikrokosmu. Stejné energie, které působí ve vesmíru působí také na úrovni lidské fyziologie. Tyto univerzální energie se označují jako tři dóši (tridóša).
Ájurvédské byliny a čaje
Nejznámějšími bylinami, které řadíme mezi ájurvédské, patří ašwagandha (vitánie snodárná), gotu kola (pupečník asijský), kadidlo pryskyřice (kadidlovník), myrha vonná (myrhovník), brahmi (bakopa drobnolistá), kudzu, kardamom, kurkuma, lékořice, tulsi (bazalka posvátná), amalaki, shatavari, arjuna, guduchi (chebule sdrčítá), vasaki, guddul neem, yastimadhu a další.