Praktický tip: vlastní bylinková lékárnička
Zajisté doma máte šuplík, krabičku či košíček, ve kterých preventivně uchováváte léky pro případ, že by na vaše dveře zaklepala nemoc. Máte však takovou preventivní lékárničku vytvořenou i z přírodních léčiv? Pojďte se s námi podívat na to, co by v takové lékárničce rozhodně nemělo chybět a k čemu všemu mohou jednotlivé přísady a z nich vyrobené přípravky posloužit.
Přírodní léčiva: menší zátěž pro organismus
Jakmile o sobě začne dávat vědět nemoc, většina lidí zamíří ke své domácí lékárničce, ze které vytáhne potřebný medikament v podobě pilulky a rychle s ním danou obtíž řeší. Kolikrát však stačí namísto chemie volit cestu přírodního léčiva v podobě některé z bylinek, jejichž účinky možná nejsou vždy tak silné a rychlé, ale pro naše tělo představují podstatně menší zátěž.
Proto je dobré mít doma vždy vytvořenou zásobu kvalitních přírodních léčiv, kterými můžete okamžitě řešit vznikající problém. Ovšem jaké suroviny a bylinné přípravky do takové bylinné lékárničky vlastně patří?
Pokud máte doma malé děti, nebo jste zkrátka jen nešikové, kteří mají obden nový šrám, určitě byste měli mít doma měsíčkový krém. Ten má antiseptické a protiplísňové účinky. Je využíván na nejrůznější řezné rány, odřeniny a také na suchou pokožku.
Tradiční trio: česnek, cibule a med
Dalším z vhodných krémů je ptačincový krém, který je skvělým pomocníkem při hojení ran, například po zadřené třísce. Používá se i na nejrůznější boláky, léčí se s ním místa po bodnutí hmyzem, dále je využíván ke zklidnění popálené či opařené pokožky a také může pomoci v případě problémů s ekzémy.
V bylinkové lékárniče by vám však neměly chybět ani některé více tradiční ingredience, jako je například česnek. Vnitřně je vhodný pro léčbu průduškových infekcí a při zánětech. Při vnějším užívání může pomoci například s akné.
Vedle česneku je vždy dobré mít doma připravenou také cibuli. Ta má až zázračné schopnosti při začínajících projevech chřipky a nachlazení. Stačí jen nakrájet a smíchat s medem a citrónem a bacily si velmi rychle rozmyslí, zda chtějí škodit právě vám.
Právě med je dalším podobně nenápadným pomocníkem. Dokáže pomoci při hojení podebraných ran. Med zároveň posiluje imunitu a celkově působí blahodárně na oslabený organismus, který během nemoci máme.
Levandule, zázvor a jilm
Dalším pomocníkem je levandulový olej. Ten může pomoci při bolesti hlavy, kdy si stačí olejem jemně promasírovat spánky na hlavě či šíji a bolest by měla povolit. Je také vhodný při popáleninách a odřeninách.
Další nezbytnou surovinou je zázvor, který se dá považovat za všelék. V těhotenství dokáže pomoci při nevolnostech, je vhodný také coby prevence či podpora léčby při chřipce a dalších onemocněních.
V přírodní lékárničce by neměly chybět ani tablety z jilmu pravého. Ty dovedou pomoci při potížích s trávením a nevolností. Uklidňují žaludek a dokáží pomoci při tzv. gastritidě, tedy při zánětu žaludku.
V neposlední řadě by vám neměla chybět v zásobě celá řada sušených bylin. Nikdy neuděláte chybu se sušenou lípou, podbělem, chrpou, šípkem, šalvějí, bezovým květem, kopřivou, listem pampelišky, třezalkou tečkovanou, řebříčkem, dobromyslem, echinaceou, meduňkou a dalšími. O veškerých jejich účincích se můžete dočíst v dalších článíchc na našem blogu.