Kozinec: mocná bylina oceňovaná už starodávní Číňané
Na první pohled celkem nezajímává, ovšem svými účinky divotvorná bylina. Přesně tak by se dal charakterizovat kozinec blanitý. No uznejte, které rostlině se dostalo té cti, že byla na čínském dvoře označována za posvátnou, je využívána pacienty po chemoterapiích a dokáže pomáhat i při onemocnění HIV? Kozinec toho umí skutečně mnoho, za což vděčí řadě biologicky aktivních látek, které jsou v něm obsaženy.
Čína je známá pro svou tradiční medicínu, která se ve velkém opírá o léčivé byliny. Jejich účinky byly hojně využívány již v hlubokém starověku, což dokládá i rozhodnutí, které ve třetím tisíciletí před naším letopočtem uskutečnil mýtický Žlutý císař. Tento muž, známý též jako zakladatel prvního čínského státu, uskutečnil prohlášení, ve kterém povznesl některé byliny až do posvátného stavu. Byl mezi nimi i kozinec blanitý, rostlina, která není u nás tolik známá, a přesto by naší pozornosti rozhodně neměla uniknout.
Huang Qi – všemocná bylina
Žlutý císař, který měl být údajně autorem zásadního díla čínské medicíny Vnitřní knihy, moc dobře věděl, proč právě kozinec zařadit mezi nejvýznamnější rostliny. Z kozince se nejčastěji využívá kořen, který může dosahovat délky 50 až 150 centimetrů a nám by nejvíce připomínal klasickou mrkev či kořen petržele. Na rozdíl od nich má však žlutohnědou barvu.
Za dob císaře se tato rostliny využívala především k tišení bolestí a léčily se s ním záněty a hemoroidy. Rostlina, které se říká také Huang Qi, v překladu posilovač životní síly a vitality, se však používal i coby lék na řadu dětských onemocnění.
Důvod je jednoduchý. Hlavním účinkem kozince je totiž podpora funkcí vnitřních orgánů, což napomáhá k posilování imunity. Již od dávnověku se proto bylina ordinovala dětem a dospívajícím, jejichž organismus je zranitelnější a obranyschopnost imunitního systému není tak vysoká.
Posiluje obranyschopnost, snižuje cholesterol...
Mezi účinné látky, které jeho kořen obsahuje, patří astragalosidy, saponiny, polysacharidy astragalany, a flavonoidy. Flavonoidy fungují jako antioxidant a napomáhají uvolňování volných radikálů z těla, což napomáhá předcházet onemocněním kardiovaskulárního či onkologického charakteru. Saponiny napomáhají snižovat množství cholesterolu v těle, posilují obranyschopnost naší tělesné schránky a díky tomu napomáhají předcházet celé řadě onemocnění. Polysacharidy působí antimikrobiálním a protizánětlivým účinkem a také mají schopnost napomáhat tělu s ochranou před nejrůznějšími druhy virů. Právě tato schopnost tak dělá z kozince blanitého vhodnou bylinu, kterou bychom si měli ordinovat i v časech virové pandemie.
Kozinec toho však umí daleko více. Mimo jiné je vhodný také pro posilování srdečního svalu, rozšiřuje cévy, zrychluje tak krevní oběh a snižuje krevní tlak a hladinu triglyceridů. Mimo jiné také napomáhá při močení a přispívá ke zvýšenému pocení, což jsou vlastnosti, které se hodí například při léčbě zánětů ledvin.
S tím souvisí i jeho schopnost pomáhat v případě onemocnění diabetem. Obsažené polysacharidy totiž napomáhají snižovat množství glukózy v krvi, čímž se zvyšuje citlivost na inzulin. Je znám též jako prostředek pro zpomalování stárnutí. Podobně jako řada jiných bylin prodlužujících život působí jako antioxidant, ale také napomáhá ke zlepšování funkcí mozku.
Způsob přípravy
Příprava je velice jednoduchá. Nejčastěji se z jeho kořene dělá odvar, který se následně popíjí 2x až 4x denně. Další možností je udělat z kořene tinkturu, která se po 20 až 25 kapkách užívá 2x až 3x denně.
Jak jsme si již řekli jeho kořen připomíná některé druhy nám známé zeleniny. Proto na něj můžeme narazit i v některých asijských pokrmech. Výborně se hodí do zeleninových směsí, ke kuřecímu či rybímu masu, ale také fazolím či rýži. Kozinec blanitý je zkrátka neuvěřitelnou rostlinou, kterou by měl vyzkoušet každý.