Sléz maurský květ řezaný
Jedná se o sušený, řezaný květ slézu maurského (Malva sylvestris L. nebo jeho pěstovaných odrůd).
Popis produktu
Jedná se o sušený, řezaný květ slézu maurského (Malva sylvestris L. nebo jeho pěstovaných odrůd).
Sléz maurský účinky
- Normální činnost hltanu a krku
- Normální činnost dýchacích cest
- Normální trávení
- Normální funkce střevního traktu
Způsob použití: nálev, macerát, koupel, tinktura, mast
Výrobce: NaturWay (NW s.r.o., Číčenice 114, Číčenice)
SLÉZ MAURSKÝ (Malva mauritiana), slov. Slez maurský
DOBA SKLIZNĚ: červenec – říjen
Popis
Jednoletá až dvouletá rostlina, s jemně plstnatou lodyhou, dosahující výšky i přes 2 m. Listy má 5 až 7 laločné s dlouhými řapíky. Květy umístěné v úžlabí listů jsou po 2 až po 6, se sytě růžovou až fialovou korunou a s výrazným žilkováním. Sléz maurský kvete od června do září. Poltivé plody se ve zralosti rozpadají na jednosemenné díly.
Použití
List i květ se používá při bolestivých zánětech dutiny ústní, horních cest dýchacích, hlavně při suchém kašli. Užívá se také při zánětech žaludku a střev.
Pěstování
Podnebí a půda: slézu maurskému vyhovují půdy středně těžké, hlinité až hlinitopísčité, bohaté na živiny a spodní vláhu. Pro pěstování se doporučují slunné polohy, chráněné před větrem – ten by mohl vysoké rostliny polámat. Jako předplodiny jsou nejvhodnější luskoviny, zelenina nebo okopaniny. Na podzim se provádí hluboká orba a na jaře se přihnojuje průmyslovými hnojivy – 2 kg superfosfátu, 2 kg 40 % draselné soli a 1,5 kg síranu amonného na 1 ar.
Způsob pěstování: sléz se pěstuje jako jednoletá rostlina a to dvojím způsobem – buď přímým jarním výsevem nebo z předpěstovaných sazenic. Nejvýhodnější doba pro výsev slézu je březen nebo duben. Vysévat můžeme buď do hnízd nebo do řádků. Jedna z výhod výsevu do hnízd je malá spotřeba osiva (15 g na 1ar). Dále nám tím odpadá pozdější jednocení v řádcích. Do jednotlivých hnízd dáváme 3 – 5 semen max. 2 cm hluboko. Po vyklíčení slabší rostliny odstraníme a ponecháme jen jednu nejsilnější. Aby sléz bylo možno dobře sklízet, doporučuje se spon 60 x 60 cm. Většinou rostliny vzchází během 3 týdnů. V případě, že vyséváme do řádků, počítáme s vyšší spotřebou osiva a to asi 100 – 120 g na 1 ar. Vzdálenost řádků, do kterých vyséváme sléz je 60 cm. Jakmile rostlině narostou 4 pravé listy (většinou v dubnu), musíme porost vyjednotit na vzdálenost 50 – 60 cm. Vyjednocené silnější rostliny můžeme použít k rozšíření porostu. Pokud zakládáme porost z předpěstovaných sazenic, bývá spotřeba osiva nižší: 10 – 15g na 1ar. Osivo vyséváme do truhlíků nebo do bedniček a po vzejití přepichujeme do pařeniště do sponu 5 x 5 cm. Na produkční pozemek vysazujeme sazenice v době, kdy mají 4 – 6 pravých listů. Sázíme vždy do vlhké půdy, nejlépe po dešti.
Sklizeň: květy i s kalichem sklízíme v době plného rozkvětu. Uštipujeme ručně těsně pod kalichem, aby květní stopka byla co nejkratší. Květy sklízíme každý den (po opadnutí rosy), neboť čím častěji se sklízí, tím více rostlina nakvétá. Při sběru květ volně ukládáme do košů, nikdy jej nestlačujeme a nesbíráme do velké vrstvy, neboť se snadno zapařuje.
Sušení
Květ i s kalichem sušíme přirozeným teplem ve stínu nebo teplem umělým do 40°C. Správně usušený květ musí při dotyku šustit. Výnos z 1 aru bývá 6 – 10 kg suchého květu. Usušené květy skladujeme v propylenových pytlích, neboť jsou hygroskopické.
SESYCHACÍ POMĚR: květ – 8:1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)