Saturejka nať drhutá
Jedná se o sušený, drhnutý list saturejky zahradní (Satureja hortensis L.). Je používána jako druh koření. Je součástí směsi koření s názvem čubrica, která je oblíbená v balkánské kuchyni pro přípravu mletých i jiných mas, zapékané zeleniny, pomazánek a polévek.
Popis produktu
Jedná se o sušený, drhnutý list saturejky zahradní (Satureja hortensis L.).
Doporučení:
- Přirozená obranyschopnost - odolnost
- Antioxidant
- Normální stav pokožky, vlasů a nehtů
Způsob použití: nálev, koupel, bylinný likér, olej, vykuřovadlo
Saturejka je hlavně používána jako druh koření. Je součástí směsi koření s názvem čubrica, která je oblíbená v balkánské kuchyni pro přípravu mletých i jiných mas, zapékané zeleniny, pomazánek a polévek.
Výrobce: NaturWay (NW s.r.o., Číčenice 114, Číčenice)
Saturejka zahradní - Satureja hortensis
Lidové názvy: cabr, cibr, čabr, čantoryjka, číbr, čubr, čubrek, hlístník, pepř oslí, pepřovník, santoryjka, saturajka, saturej, storia, satorka, satoryje, ščuřík, yzop divoký, slovensky Saturejka záhradná
Sklízíme: nať
Doba sklizně: červenec-říjen
Popis
Jednoletá až 40 cm vysoká rostlina s tenkou, keřovitě rozvětvenou lodyhou. Lodyha saturejky je drsné chlupatá, ve spodní části zdřevnatělá. Listy má úzké, kopinaté, Světle fialové kvítky vyrůstají v paždí listů. Saturejka kvete od července do října. Plodem jsou tvrdky.
Použití
Užívá se jako nálev při lehčích průjmech, při žaludečních a střevních katarech, při poruchách trávení a plynatosti.
Pěstování
Podnebí a půda: Saturejka má ráda teplé oblasti a slunné polohy (dobře snáší i polostín), půdy hluboké, hlinitopísčité, humózní. Pokud je pěstována na vhodné půdě, je odolná i vůči mrazu. K prohnojení potřebuje dobře uleželou chlévskou mrvu, superfosfát a 40% draselnou sůl.
Pěstování: Porost saturejky zakládáme bud přímým jarním výsevem, nebo z předpěstovaných sazenic Sejeme-li osivo rovnou na pozemek, spotřebujeme na 1 ar 70-100 g semene. Semena saturejky jsou velmi drobná, a proto je vhodné je před výsevem zředit krupičkou (pískem) v poměru jeden dil osiva a dva díly krupičky. Vyséváme začátkem května do řádků vzdálených 20-30 cm, vždy na povrch, který musí být dobře utužený. Pak osivo pouze přitlačíme. Po vzejití rostlinky jednotíme na vzdálenost 10 cm. Pokud chceme porost zakládat ze sazenic, vyséváme osivo do truhlíčků (únor-březen). Vzrostlé rostliny přepichujeme do pařeniště do sponu 5 x 5 cm a o postupně otužujeme. Sazenice saturejky vysazujeme v polovině května na produkční pozemek do sponu 40 x 40 cm.
Sklizeň: Sklízíme kvetoucí nať, jakmile doroste alespoň 30 cm výšky. Odřezáváme srpem asi 15 cm nad zemí (tak, aby mohla znovu obrůst). V saturejkové nati se nesmí objevovat zažloutlé lístky nebo zdrevna télé části rostliny. Sklízíme vždy za suchého počasí.
Sušení
Saturejka sušíme ve slabé vrstvě (do 15 cm), nebo ve svazečcích zavěšených v průvanu. Pokud sušíme umělým teplem, nesmí teplota přesáhnout 35 °C. Výnos z 1 aru je 10-20 kg suché natë.
Sesychací poměr
4:1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)