Vyrazte do lesa na medvědí česnek a další léčivé byliny
S blížícím se jarem vychází stále více lidí na dlouhé procházky do lesů. Na sběr hub a borůvek je sice ještě brzy, ale na lov bylin se budete moci vydat již za pár týdnů. Pojďme se tedy společně podívat na to, jaké poklady můžete objevit v našich lesích.
Medvědí česnek a jeho účinky
Medvědí česnek nebo lidově lesní česnek můžete, jak už název napovídá, najít v lese. Konkrétně hledejte kolem lesních potůčků a na stinných místech s vlhkou půdou. Poznáte jej podle špičatých listů připomínající jedovatou konvalinku. Záměny se ale bát nemusíte – stačí list rozdrtit a podle intenzivní vůně česneku máte hned jasno. Nejlepší doba na sběr se přitom kvapem blíží – je jí totiž březen. V tuto dobu je česnek nejmladší a nejchutnější.
Co se týče jeho účinků, je medvědí česnek skutečným pokladem. Je bohatý na vitamin C a A a obsahuje sloučeninu síry alicin, která je známá svými antimikrobiálními vlastnostmi. Obsažený vitamin C přispívá ke snížení únavy a vyčerpání a spolu s vitaminem A přispívá k posílení imunity.
Plicník lékařský a jeho účinky
Na plicník můžete také narazit ve vlhkém a stinném prostředí. Největší šanci máte v listnatých lesech. Dorůstá výšky 30-40 cm a má široké, oválné listy pokryté drobnými chloupky s bílými nebo stříbrnými skvrnami. Má drobné květy růžové, fialové nebo modré barvy. Nejlepší doba pro sběr je duben až květen, kdy je v plném květu.
Obsahuje vitamin C, A a E a je také zdrojem vápníku, který je důležitým minerálem pro růst a vývoj kostí u dětí a zachování zdraví kostí a zubů u dospělých. V neposlední řadě je bohatým zdrojem flavonoidů, což jsou antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály.
Popenec obecný a jeho účinky
Popenec roste ve stinných nebo polostinných oblastech a narazíte na něj zejména na okrajích lesů, kde tvoří husté, plazivé poroty. Poznáte jej podle zaoblených vroubkovaných listů s drobnými chloupky. V době květu pak vytváří malé fialové květy. Nejlepší doba na sklizeň je na jaře nebo i na začátkem léta, kdy je v plném růstu.
Je bohatý na vitamíny a minerály, jako je vitamin C a železo, které společně zajišťují lepší vstřebávání a přispívají k normální funkci metabolismu. Dále podporuje sekreci hlenu a díky obsahu taninu má také protizánětlivé vlastnosti.
Violka vonná a její účinky
Violku (nebo také macešku, chcete-li) hledejte ve stinných lesích s vlhkou a na živiny bohatou půdou. Má srdčité listy s vroubkovanými okraji. Květy mají pět okvětních lístků, obvykle modré nebo fialové barvy. Poznáte ji také podle intenzivní vůně. Nejlepší doba pro sklizeň je brzy na jaře, a to nejlépe mezi březnem a květnem, kdy je violka v plném rozkvětu.
Obsahuje vitamin A a C, které se podílí na zachování zdravé pokožky a podporují imunitní systém a celkové zdraví. Díky rostlinnému slizu je dobrým pomocníkem pro zklidnění podrážděných dutin. Kromě léčivých účinků je také skvělou surovinou pro výrobu esenciálních olejů, které nejen krásně voní, ale působí také antisepticky.
Pokud se na samosběr necítíte, pak můžete využít naši širokou nabídku bylinek a výrobků z nich. Medvědí česnek, plicník, violku i popenec u nás naleznete v sušené podobě. Nejste fanoušky česnekového dechu, ale rádi byste využili blahodárných účinků medvědího česneku? Pak můžete vyzkoušet bylinné kapky z medvědího česneku.