Popenec nať řezaná
Jedná se o sušenou, řezanou nať popence břečťanovitého (Glechoma hederacea L.).
Popis produktu
Jedná se o sušenou, řezanou nať popence břečťanovitého (Glechoma hederacea L.).
Slovenský název zádušník břečťanovitý lehce naznačuje, k čemu se bylinka používá.
Způsob použití: nálev, tinktura, sirup
Výrobce: NaturWay (NW s.r.o., Číčenice 114, Číčenice)
POPENEC BŘEČŤAN (Glechoma hederacea), slov. Zádušník brečtanovitý
SBÍRÁME: nať
DOBA SBĚRU: duben – červen
Popis
Vytrvalá chlupatá rostlina s vystoupavou lodyhou, která občas zakořeňuje. Řapíkaté ledvinovité až srdčité listy mají hrubě vroubkovaný okraj. Pyskaté květy popence jsou fialovomodře zbarvené. Kvete od dubna do června. Plodem jsou tvrdky.
Použití
Droga ulehčuje rozpouštění hlenu při plicních onemocnění a astmatu. Je oblíbená i jako prostředek na povzbuzení chuti a trávení.
Sběr
Výskyt: v zahradách, na úhorech, na loukách, v řídkých křovinách, ve vlhkých lesích
Způsob sběru: v čistém porostu je výhodné popenec sklízet srpem – jen tak se vyhneme vytrhávání rostliny i s kořínky. Pokud trháme nať ručně, je třeba podzemní části odstranit a to i s hlínou nebo pískem na spodních listech rostliny. Sbíráme celou kvetoucí nať bez příměsi trávy.
Sušení
Popenec patří mezi rostliny které nejsou náchylné k zapaření, a které se dobře suší. Sušíme jej v načechrané vrstvě do 10 cm na stinném a dobře větraném místě. Pokud sušíme umělým teplem, tak pouze do teploty 40°C. Protože popenec patří mezi poléhavé rostliny, je často znečištěn hlínou a prachem. Proto je dobré sušit jej na sítech, kde během otáčení velká část nečistot propadne. Pokud sušíme na papírech, musíme nať na sítech odprachovat. Popenec balíme do papírových nebo jutových obalů.
SESYCHACÍ POMĚR: 5:1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)