Tymián nať řezaná
Jedná se o sušenou, řezanou nať tymiánu (Thymus vulgaris L. nebo Thymus zygis L., nebo směsi obou druhů).
Popis produktu
Jedná se o sušenou, řezanou nať tymiánu (Thymus vulgaris L. nebo Thymus zygis L., nebo směsi obou druhů).
Tymián účinky
- Normální trávení
- Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
- Antioxidant
- Přirozená obranyschopnost - imunitní systému
- Normální funkce dýchacího systému
Způsob použití: koření, nálev, tinktura
Používá se hlavně ke kořenění ryb, zvěřiny, sekaných mas, při uzení masa, do některých polévek, omáček, do luštěninových pokrmů, do slaných koláčů a slaného pečiva i na pizzu.
Výrobce: NaturWay (NW s.r.o., Číčenice 114, Číčenice)
Tymián obecný - Thymus vulgaris
Lidové názvy: démut, démuť, douška vlašská, dymián, dymiánek, mateřídouška římská, mateřídouška vlašská, thým vonný, tymianek, slovensky Materina dúška obyčajná
Sklízíme: nať
Doba sklizně: květen-srpen
Popis
Polokeř vysoký až 35 cm, větvený, ve spodní části silně zdřevnatělý. Listy má čárkovitě kopinaté, na okraji dolů ohrnuté, plstnaté, zespodu lysé. Drobné nachové květy jsou nahloučeny úžlabí horních listů a tvoří přetrhovaný lichoklas. Kvete od června do srpna. Plodem jsou tvrdky.
Použití
Mírní křečovitý kašel, uvolňuje hleny, působi dezinfekčné. Jeho hlavní použití je při nadýmání a průjmech. Zevně se užívá jako kloktadlo k dezinfekci ústní dutiny a také jako koupel při špatné se hojících a hnisavých ranách.
Pěstování
Podnebí a půda: Tymián vyžaduje teplé a slunné polohy chráněné před silnými větry. Vyhovují mu půdy lehčí, hlinitopísčité, dostatečně humózní a zásobené vápnem. Na písčitých půdách dává menší výnosy. Tymian můžeme pěstovat na stejném pozemku i několik let, protože však v našich podmínkách vymrzá, je efektivnější jej pěstovat jako jednoletý. Pozemek je treba dobře prohnojit - 300 kg proleželého kompostu, 2,5 kg superfosfátu a 2 kg 40% draselné soli na 1 ar.
Způsob pěstování: Porost tymiánu lze založit trojím způsobem přímým výsevem, z předpěstovaných sazenic nebo vegetativně. Přímý výsev se provádí v dubna na dobre utužený pozemek do řádků vzdálených 50 cm. Kvůili včasnému pletí sejeme většinou se značkovací rostlinou (salat, ředkvička). Spotřeba osiva na 1 ar se pohybuje okolo 30 g. Pro předpěstování sazenic vyséváme osivo do bedniček nebo do teplého pařeniště (únor, březen nebo červenec, srpen). Na 1 ar je zapotřebí asi 20 g osiva. Když rostlinky dosáhnou 10 cm výšky, přesazujeme je na produkční pozemek do sponu 25 x 45 cm. Na 1 ar je zapotřebí 1000-1500 Sazenic. Pěstování z oddělků starších rostlin vyžaduje více praktických znalostí, avšak je méně náročné než pěstování ze sazenic. Po prvni sklizni se přihrne půda aż k větvení, druhá sklizeň se pak už neprovádí. Za příznivého počasí se do podzimu vytvoří bohatý kořenový systém, trsy se mohou rozdělovat a oddělky ihned vysazovat.
Sklizeň: U tymiána sklízíme nať většinou srpem (asi 5-8 cm nad zemí). Nat' musí být plně rozkvetlá, bez zdřevnatělých častí. Ty necháváme na rostlině, aby znovu obrostla. V jednom vegetačním období tak do sahneme dvou sklizni. Druhá sklizeň musí proběhnout nejpozději do začátku září, aby nedošlo k vymrznutí porostu.
Sušení
Nať tymiánu můžeme dobře sušit v silnější vrstvě (30 cm), a to bud' teplem přirozeným, nebo umělým do teploty 40 °C Výnos z 1 aru bývá až 50 kg suché natě. Balíme do papírových pytlů.
Sesychací poměr:
4:1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)