Fenykl plod - sladký
Má sladkou chuť podobající se anýzu, proto se využívá k dokořenění chleba i sladkého pečiva, dále k dochucení rybích polévek, tvarohových a sýrových jídel, omáček, bylinkového másla, salátů.
Popis produktu
Má sladkou chuť podobající se anýzu, proto se využívá k dokořenění chleba i sladkého pečiva, dále k dochucení rybích polévek, tvarohových a sýrových jídel, omáček, bylinkového másla, salátů. Můžeme jej upotřebit při konzervaci zeleniny (červené řepy nebo třeba okurek), u přípravy dušeného masa nebo při výrobě likérů, jako je absint.
Výrobce: NaturWay (NW s.r.o., Číčenice 114, Číčenice)
Fenykl obecný - Foeniculum vulgare
Lidové názvy: fenykl kuchyňský, italský kopr, římský kopr, sladký kopr, vlašský kopr, úkrop
Sklízíme: plod
Doba sklizně: září - říjen
Popis
Dvouletá až vytrvalá rostlina s přímou, nahoře větvenou lodyhou, dosahující výšky až 2 m. Listy má fenykl střídavé, třikrát až čtyřikrát peřenosečné s čárkovitými lístky. Drobné žlutavé květy jsou složené do okolíků bez obalů. Plody tvoří žebrovité dvounažky vejcovitého tvaru.
Použití
Užívá se jako prostředek proti nadýmání a ke zvýšení činnosti střev. Dětem se dává na utišení kolikových bolestí. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Je to znamenité koření a často bývá používán v likérnictví.
Pěstování
Podnebí a půda: Fenykl vyžaduje teplé a slunné polohy a mírně vlhké podnebí. Půda pro pěstování je nejvhodnější hluboká, bohatá na živiny a vápník. Nesnáší čerstvý hnůj. Jako předplodina je nejvhodnější hnojená okopanina.
Způsob pěstování: Porost fenyklu můžeme založit dvojím způsobem: přímým jarním výsevem, nebo výsadbou pěstovaných sazenic. Jarní výsev se provádí v dubnu do řádků vzdálených 30-40 cm, do hloubky 1-2 cm. Výsev pro sazenice se provádí také v dubnu, ale do pařeniště nebo na množitelský záhon. Vyséváme buď do řádku 20 cm vzdálených, nebo do sponu 60 x 50 cm. Na 1 ar spotřebujeme asi 50 g osiva. Pokud zakládáme porost z předpěstovaných sazenic, potřebujeme na 1 ar přibližně 1000 sazenic. Podle potřeby okopáváme a v prvním roce na podzim nať seřežeme asi 5 cm nad zemí.
Sklizeň: Protože fenykl dozrává nestejnoměrně, sklízíme jej na etapy během podzimu (září, říjen). Nejvýhodnější je začít sběrem prostředních zralých okolíků, které dozrávají jako první, později sečeme celou nať. Sklízet se fenykl musí buď za ranní rosy, nebo navečer, aby nedocházelo k samovolnému vypadávání plodů.
Sušení
Nasbíranou nať nebo samotné okolíky necháváme dozrát na plachtách, neboť nažky se při manipulaci snadno vydrolují. Po vymlácení je zapotřebí odstranit nečistoty a nezralé plody. V prvním roce bývá z 1 aru výnos okolo 2 kg, ve druhém 15 kg, ve třetím je o něco nižší. Skladujeme v papírových pytlích..
Sesychací poměr:
2 : 1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)