Mocný akát ochutí med i léčí nejrůznější neduhy
Akát je trnitým keřem, kterému se v minulých staletích i na našem území dařilo velmi dobře. Možná si také vzpomenete na nejrůznější dětské pohádky a povídky, ve kterých byl akát líčen jako oblíbená pochoutka mlsných kozích jazýčků. Možností využití akátu však bylo podstatně více.
Medonosná rostlina, která léčí
Nádherné hrozny sněhobílých květů, které provoní vzduch, lákají včely a ozvláštní kdejakou čajovou směs, ale dovedou pomoci i při nejrůznějších zdravotních obtížích. Přesně to jsou květy akátu. Akát je keřem, jehož většina částí je jedovatá, proto se zpracovává především květ.
Akát se do Evropy dostal ze Severní Ameriky, a to na počátku 17. století coby okrasná rostlina. Velmi rychle se však přišlo na to, že její květy mají léčebné účinky a také, že se jedná o medonosnou rostlinu, tedy takovou, která hojně vábí včelstvo, které z nasbíraného nektaru vytváří med se specifickým akátovým aroma.
V případě květů sbíraných v květnu se vybírají pouze samotné květy bez stopek. Ty následně slouží k vytváření sušených směsí bylin, případně se přidávají do čajových směsí. V nich slouží primárně k provonění směsi, ovšem akát má i několik zdravotních benefitů.
Akát zlepšuje trávení a uvolňuje křeče žaludku
Byť je působení byliny velice mírné, jsou u akátu prokázány močopudné a žlučopudné účinky. Zároveň může pomoci při léčbě kolik a také navyšuje tvorbu přírodních enzymů pro zlepšování trávení, aniž by navyšoval chuť k jídlu. Květy akátu mají také projímavé účinky a napomáhají k uvolňování křečí žaludku či střev.
Akát může být nápomocen také při selhání ledvin. V takovém případě je doporučována směs zlatobýlu, přesličky, listů břízy, černého rybízu, jahodníku, ostružiníku a květů akátu. Ty však mohou pomoci i při gynekologických zánětlivých problémech a také během nachlazení a kašle.
Byly dokonce zaznamenány jeho antidepresivní účinky. K jejich odbourání může přispět koupel připravená z květů akátu, která dokáže zmírnit stres a podpořit zdravý spánek. Stačí jen květy akátu spařit horkou vodou a nechat odstát. Nálev následně přidat do koupele a tyto koupele opakovat ob den.
Akátové květy se doporučují také po infarktu a při hypertenzi a mohou pomoci i při páteřních obtížích, bolestech kloubů a svalů. Ideálním způsobem je zevní aplikace tinktury z akátových květů. Na její přípravu je ideální použít 50 gramů sušených akátových květů, nechat je macerovat v alkoholu přibližně 3 týdny a následně postižené místo vzniklou tinkturou potírat.
Nejčastější formou užívání květů akátu je ovšem příprava nálevu, který se zpravidla konzumuje 2x až 3x denně. Jeho používání není doporučováno těhotným a kojícím ženám a také není vhodné pro malé děti.