JAHODNÍK OBECNÝ (Fragaria vesca), slov. Jahoda obyčajná
SBÍRÁME: list
DOBA SBĚRU: květen – srpen
Popis
Vytrvalá 10 – 30 cm vysoká rostlina se složenými trojčetnými listy, které mají ostře pilovitý okraj. Jahodník vyhání plazivé, zakořeňující výhonky. Rub listů a lodyha jsou chlupaté, bílé pětičetné květy tvoří okolíkovitý vrcholík. Plodem jsou nažky (pecičky na jahodě) na zdužnatělém lůžku. Kvete od května do června.
Použití
Má svíravé a stahující účinky, pije se jako močopudný prostředek s účinkem proti kožním vyrážkám. Používá se do čajových směsí při bylinných jarních kůrách. Je posilujícím prostředkem pro rekonvalescenty.
Sběr
Výskyt: v lesích, na pasekách, na slunečných stráních
Způsob sběru: list jahody sbíráme ručně a to tak, že uštipujeme celé trojčetné listy s co nejkratším řapíkem.V hustých a čistých porostech žneme list srpem a ihned odstraňujeme zbytky květních stvolů a případnou příměs trávy. Pokud listy otrháváme ručně, dáváme pozor abychom rostliny nevytrhávali i s kořeny. Listy nemačkáme, snadno se zapařují. Nikdy nesbíráme listy z pěstovaných druhů .
Sušení
List jahody sušíme v tenké vrstvě do 10 cm na dobře větraném a stinném místě. Teplo umělé nesmí přesáhnout 50°C. List je mírně náchylný k zapaření a je i trochu drobivý, proto jej během sušení neobracíme, jen lehce načechráváme. I při balení do papírových pytlů s ním zacházíme opatrně.
SESYCHACÍ POMĚR: 5 : 1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)