Bylinné čaje
V evropském prostředí patří mezi nejoblíbenější ingredience do bylinných čajů rostliny, jako je heřmánek, lipový květ a list, máta, fenykl, zázvor, ginkgo biloba, meduňka a mnoho dalších. Čaje z nich připravené dovedou udržovat imunitní systém organismu, podporují normální fungování vnitřních orgánů, dovedou udržet normální stav nervového systému. Naše vlastní unikátní receptury jsou založené na letitých zkušenostech a jejich účinnost vyzkoušelo už mnoho našich zákazníků.
Byliny jsou staletími ověřeným pomocníkem při boji s nejrůznějšími neduhy, které trápí nejen naše tělo, ale i mysl. Jedním z nejlepších způsobů, jak jejich účinné látky získat, je jejich odvar v horké vodě. Bylinné čaje a čajové směsi mohou výrazně pomoci s bojem proti nemoci, ale také v prevenci před ochořením. Jejich příprava je jednoduchá a konzumace mnohdy daleko příjemnější než v případě klasických léků.
Nálevy plné tradice
Byliny jsou po staletí využívány v tradičním léčitelství pro své nevyvratitelné účinky na lidský organismus. Zatímco některé pomáhají při boji s nemocemi, jiné jim předcházejí a některé byliny mohou dokonce nemoci vyvolávat či lidskému organismu uškodit.
S bylinnými čaji pracují tradiční léčitelství všech kultur po celém světě. Jedná se totiž o jakýkoliv výluh z kterékoliv rostliny. To znamená, že bylinných čajů na světě existuje nesčetné množství. Díky tomu, že se některé byliny mohou vzájemně kombinovat, vznikají bylinné směsi přinášející hned celou řadu benefitů.
Mimo to za bylinné čaje navíc nepovažujeme pouze odvary z květin, jejich listů a oddenků, ale také odvary z kůry stromů, jejich kořenů, nejrůznějšího koření, semen, a dokonce i ovoce. I to je důvod, proč se někdy můžeme setkat s názorem, že v takovém případě se již o čaj nejedná, jelikož v přísadách chybí lístky samotného čajovníku.
Bylinné čaje mají tisíciletou historii
Mezi nejznámější kultury využívající čajových odvarů v hojné míře, patří čínská kultura a její tradiční medicína. O bylinné odvary se však ve velké míře opírá také léčitelství praktikované na Srí Lance, v Egyptě a také Řecku. Řada kultur navíc nepracovala s čajovými odvary pouze coby nástrojem pro léčení, ale bylinné čaje pro ně představují nástroj k duchovnímu spojení a otevírání mysli.
Vůbec nejstarší dochované záznamy o přípravě nápojů odvarem z bylin pocházejí z třetího tisíciletí před naším letopočtem, a to právě z Číny. Právě odtud se měla tradice přípravy čajů rozšířit do Egypta a Japonska a poté do Evropy a dalších koutů světa. Lze ovšem předpokládat, že se odvary z bylin začaly připravovat okamžitě všude tam, kde si člověk podmanil oheň.
Sladké i hořké
V evropském prostředí patří mezi nejoblíbenější ingredience do bylinných čajů rostliny, jako je heřmánek, lipový květ a list, máta, fenykl, zázvor, ginkgo biloba, meduňka a mnoho dalších. Čaje z nich připravené dovedou posilovat imunitu organismu, napomáhají k normálnímu fungování vnitřních orgánů, dovedou uklidňovat mysl či ji naopak nabudit k vyšším výkonům.
Některé bylinné čaje jsou svou chutí lahodné, pití jiných je naopak tak trochu za trest. Chuťový profil čajů rozlišujeme na sladké čaje, aromatické čaje a hořké čaje. Sladké čaje se nejčastěji připravují z ovoce či bobulovin, případně vybraných druhů květin. Aromatické čaje mají výraznou chuť i vůni. Často je to díky přidávanému koření. Hořké čaje získávají svou hořkost díky látkám v bylinách, přičemž platí pravidlo, že v hořkých čajích se obvykle ukrývá nejvíce léčebné síly.
Příprava bylinných čajů
Postup přípravy u jednotlivých bylin a bylinných směsí se různí. Dbejte proto na správné dávkování a také na správnou dobu louhování i teplotu vody. Obvykle se louhuje jedna čajová lžička byliny či směsi, a to 5 až 7 minut ve vroucí vodě. Čím déle je čaj louhován, tím je jeho chuť silnější. Svou chuť navíc neztrácí ani za studena, ve většině případů je však ideální tyto čaje pít ihned po přípravě.