Kmín plod dvouletý
Jedná se o sušené zralé plody dvouletých pěstovanných odrůd kmínu kořenného (Carum carvi L.)
Popis produktu
Jedná se o sušené zralé plody dvouletých pěstovanných odrůd kmínu kořenného (Carum carvi L.)
Kmín účinky
- Normální trávení
- Hladina lipidů v krvi
- Kojení
- Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
Způsob použití: nálev, tinktura, koření, likér nebo pálenka (kmínka)
Dvouletý kmín je typickým kořením do chleba a slaného pečiva. Používá se ke kořenění brambor, zelí, vepřové pečeně, husy, kachny, houbových pokrmů, na ryby, do polévek, tvarohu apod. Do všech těžce stravitelných jídel. Naše výrobky obsahují dvouletý kmín, který má vyšší obsah vonných složek. Dvouletý kmín totiž kvalitou přesahuje kmín jednoletý.
Výrobce: NaturWay (NW s.r.o., Číčenice 114, Číčenice)
Kmín kořenný - Carum carvi
Lidové názvy: kmín luční, kmín krámský, raška, raska, slovensky Rasca lúčna
Sklízíme: plod
Doba sklizně: červen-červenec
Popis
Jednoletá až vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 80 cm. Lodyha kmínu je přímá, větvená, listy střídavé, čárkovité až niťovité, dva- až třikrát peřenosečné. Květenství tvoří bíle nebo narůžověle kvetoucí okolíky, plodem jsou rýhované dvounažky.
Použití
Hlavní použití je v kuchyni jako koření. Jako léčivá bylina se užívá při střevní plynatosti, žaludečních křečích kolikovým bolestem žaludku a střev, při nechutenství a jiných poruchách trávení.
Pěstování
Podnebí a půda: Kmín je poměrně náročný na sluneční svit a na vodu, méně již na teplo, a tak ho lze pěstovat i ve výše položených oblastech. Půdy vyžaduje písčitohlinité nebo jilovitohlinité s vysokým obsahem humusu a vápníku. Nesnáší půdy zamokřené. Jako předplodina je vhodná okopanina, luskovina nebo olejnina. Před vysetím se přihnojuje průmyslovými hnojivy – na 1 ar 4 kg 40% draselné soli, 4 kg superfosfátu a 1-2 kg síranu amonného.
Způsob pěstování: Mořené osivo vyséváme na jaře (březen-duben) přímo na produkční záhon do řádků vzdálených 30-40 cm, 1-2 cm hluboko. Na 1 ar potřebujeme přibližně 1 kg osiva. Protože kmín vzchází velice pomalu a je náchylný k zaplevelení, je vhodné použít herbicidy. Podle potřeby musíme okopávat a plečkovat, v případě hustého porostu ještě rostliny vyjednotit na vzdálenost 10 cm. Ve druhém roce na jaře musíme pozemek znovu přihnojit.
Sklizeň: Aby zralé plody nevypadávaly, sklízí se vždy časně zrána, ještě za rosy. Nejvýhodnější pro sklizeń bývá konec června, popř. začátek července. Ve velkém se sklizeň provádí žacími mlátičkami. Při pěstovani v malém odstřiháváme nůžkami celé okolíky. Můžeme také žnout srpem nebo kosou celou nat.
Sušení
Pokud jsme sklízeli celou nat, dosoušíme ji pak svázanou ve snopcích nebo rozprostřenou volně na plachtách. Nažky kmínu se vyklepávají, popř. vymlacují. Nažky sušíme v malé vrstvě za občasného převracení. Výnos z 1 aru může být až 25 kg. Balíme do papírových obalů.
Sesychací poměr
2:1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)