Pandemie koronaviru bohužel stále není u konce, a proto je v těchto dnech více než kdy jindy důležité dbát na své zdraví, a především na zdraví svých dýchacích cest. Oslabení jedinci, a především ti postižení zápalem plic, mají daleko horší průběh při onemocnění koronavirem, a proto je nutné jakékoliv příznaky zápalu plic co nejrychleji léčit.
Zápal plic je zánětlivé onemocnění infekčního, ale i virového původu. Právě příčina zápalu ovlivňuje příznaky. Zatímco u bakteriálního zápalu plic je přítomno vysoké množství hlenu vyvolávající silný kašel, v případě virového zápalu plic je kašel suchý a pacient trpí zimnicí, horečkou a dušností. V některých případech mohou být příčinou plísně, parazité, chemické poškození či komplikace onemocnění průdušek.
Zápal plic je velmi závažné onemocnění, které je nutné vždy konzultovat se svým lékařem, který určí přesnou diagnózu a na základě ní také správnou léčbu. Přesto existují způsoby, jak klasickou medicínu podpořit vyhýbání se některým potravinám a také užíváním bylin.
Při léčbě by si měl pacient trpící zápalem odpustit mléčné výrobky a bílé pečivo, vhodné nejsou ani sladkosti, černá káva a černý čaj. Je velmi důležité dbát na pitný režim, příjem vitamínů a co možná největší klid.
Plicník lékařský
Mezi bylinkami, které napomáhají ke zlepšení funkce plic, patří plicník lékařský, jehož jméno již samo napovídá o účincích této byliny. Plicník je vhodný při jakýchkoliv dýchacích obtížích, přičemž k léčbě se využívají jeho květy. Z nich se připravuje odvar, ale také se konzumují jen tak.
Mezi účinné látky patří saponiny, antioxidanty či kyselina tříslová, díky kterým má plicník antibiotické účinky. Rostlinu lze také nasušit, a tak budete mít její léčivé látky po ruce po celý rok.
Lišejník islandský
Známá rostlina, jejíž léčivé účinky si většina z nás někdy v životě dopřávala díky pastilkám. Stejně jako plicník je i tento lišejník vhodné užívat při léčbě většiny onemocnění dýchacích cest. Nejčastěji se využívá k odstranění zahlenění. Je však schopen ulevit i od suchého kašle.
Mimo schopnosti zklidňovat sliznice má také příznivé účinky na imunitní systém, a dokonce i antibiotické účinky. Jak již bylo řečeno, nejčastěji se s ním setkáme ve formě pastilek, můžeme jej však využívat i ve formě sypané směsi a připravovat si z něj odvary.
Máta peprná a eukalyptus
Máta obsahuje vysoké množství mentolu, který celý dýchací systém zklidňuje. Máta má prokázané antihistamické účinky a je schopna odhleňovat. Zároveň také uvolňuje namožené svalstvo od permanentního kašle.
Vysoký obsah mentolu má též eukalypt, který je také schopen pročišťovat dýchací cesty. Stejně jako máta se i eukalyptus přidává do pastilek či sirupů proti kašli. Díky látce zvané cineola je schopen odhleňovat, zmírňovat kašel a uvolňovat ucpané dýchací cesty.
Šalvěj lékařská
Díky vysokému obsahu esenciálních olejů, jako je thojun, ale i kafru, terpenů a dalším látkám, je šalvěj schopna léčit a stimulovat celý respirační systém. Pomáhá při bolestech v krku a zmírňuje kašel. U šalvěje je ovšem velmi důležité dbát na koncentraci, která by měla být spíše nízká. Ze šalvěje můžete připravovat odvar, kloktat nálev, případně šalvěj inhalovat.
Podběl lékařský
Malé žluté kvítky s velkou léčivou silou, přesně to je podběl. Jeho blahodárné účinky na plíce jsou známy po tisíce let. Bohužel podbělu se v přírodě objevuje stále méně, a proto se musíme více spoléhat na zdroje z bylinných obchodů.
Podběl má schopnost snižovat množství hlenu v plicích, zklidňuje sliznice a pomáhá při astmatu, kašli, zánětu průdušek a dalších onemocněních dýchacích cest. Užívá se v podobě čaje, který je připravován ze sušených květů, případně také v podobě tinktury, kdy je podběl macerován v alkoholu.
Zápal plic: příznaky
Příznaky zápalu plic mají mnoho podob, závažnost onemocnění ovlivňuje celkový zdravotní stav, věk i druh choroboplodného zárodku. Příznaky mohou v některých případech připomínat běžné nachlazení, které však trvají mnohem déle. Na otázku, jak se projevuje zápal plic, vám odpovíme v následujícím seznamu.
- Zvracení, průjem, celková nevolnost
- Horečka
- Únava
- Bolest na hrudi při kašlání
- Bolestivé dýchání
- Zimnice, pocení
- Snížení tělesné teploty
- Kašel, suchý, draždivý s hlenem
- Dechová tíseň
- Zmatenost u lidí starších 65 let
Zápal plic: léčba
Pokud cítíte při dýchání nebo kašli bolest na hrudi, máte horečku a celkově se vám obtížně dýchá doporučujeme co nejdříve navštívit lékaře. Lékař vás při podezření na zápal plic pošle na laboratorní vyšetření krve a moči, pravděpodobně také podstoupíte rentgen plic.
Léčba zápalu plic se zpravidla zahajuje antibiotiky. Léčba může být upravena, pokud laboratorní vyšetření vyloučí bakteriální zápal plic. Zde se zpravidla nasazují antimykotika nebo antivirotika.
Doba léčby obvykle trvá 2-3 týdny, další měsíc by měl být věnován postupné rekonvalescenci. Při horším průběhu nemoci je nezbytná hospitalizace, při níž nemocný dostane kyslíkovou terapii pro usnadnění dýchání a intravenózní podání léků.