Jetel červený květ
Sušená květenství (hlávky) jetele lučního (Trifolium pratense L.) někdy také nazýván jetel červený.
Popis produktu
Jedná se o sušená květenství (hlávky) jetele lučního (Trifolium pratense L.) někdy také nazýván jetel červený.
Jetel účinky:
- Menopauzální komfort
- Normální činnost srdce - kardiovaskulární systém - krevní tlak
- Normální stav kostí
Způsob použití: nálev, teplá koupel rukou a nohou, tinktura
Výrobce: NaturWay (NW s.r.o., Číčenice 114, Číčenice)
JETEL LUČNÍ ČERVENÝ (Trifolium pratense), slov. Ďatelina lúčna
SBÍRÁME: květ (květní hlávky)
DOBA SBĚRU: červen – září
Popis
Vytrvalá 10 – 40 cm vysoká rostlina většinou se dvěmi květními hlávkami na jednom stonku a s výraznými podpůrnými palisty. Lodyhy bývají chlupaté, často do červena zbarvené. Trojčetné listy mají obvejčitý tvar. Karmínově až červeně zbarvené květy jsou uspořádány do kulovitých nebo vejčitých hlávek. Kvete od května do října. Plodem je vejčitý lusk.
Použití
Dnes se používá hlavně jako přídavná látka do čajových směsí. V nálevu se může použít jako prostředek proti průjmu, zevně jako dezinfekční látka na ekzémy a hnisavé rány.
Sběr
Výskyt: na lukách, na polích, lesních mezích
Způsob sběru: ručně otrháváme květní hlavičky ihned po rozkvětu. Tyto květní hlavičky mají být bez zelených podpůrných listenů. Většinou je uštipujeme i s nimi a doma je dodatečně odstraňujeme – bývá to rychlejší způsob, než když každý květ zbavujeme těchto listenů na místě. Jako sběrná nádoba pro jetel je nejvhodnější košík – tak máme obě ruce volné. Nikdy nesbíráme odkvétající nahnědlé květy ! Květy nestlačujeme, jsou náchylné k zapaření.
Sušení
Jetel sušíme na dobře větraném a suchém místě. Rozprostíráme do jednoduché vrstvy na papíry nebo síta. Pokud sušíme teplem umělým, nemělo by překročit teplotu 35°C. Po dobu sušení květy obracíme a zároveň vyřazujeme hnědé květy. Po usušení balíme do papírových obalů.
SESYCHACÍ POMĚR: 6:1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)