Jehlice kořen řezaný
Sušený, řezaný z kořene jehlice trnité (Ononis spinosa L.).
Popis produktu
Jedná se o sušený, řezaný z kořene jehlice trnité (Ononis spinosa L.).
Jehlice účinky:
- Normální funkce močových cest - ledviny
- Vylučování
Způsob použití: nálev, odvar, bylinný likér tzv. jehlicový koňak
Výrobce: NaturWay (NW s.r.o., Číčenice 114, Číčenice)
Jehlice rolní - Ononis arvensis
Lidové názvy: jehličí, jehly, slovensky Ihlica polná
Sklízíme: kořen
Doba sklizně: říjen-listopad
Popis
Vytrvalá rostlina, 30–80 cm vysoká. Na rozdíl od dříve používané jehlice trnité - Ononis spinosa, jsou větve jehlice rolní beztrnné. Listy jehlice jsou střídavé, dole trojčetné, v hořejší části jednoduché. Rostlina má velké zubaté palisty, přisedlé k řapíku. Růžové květy jsou sestaveny v hrozny. Plodem jsou dvousemenné lusky vejčitého tvaru. Jehlice kvete v době od června do září.
Použití
Užívá se všude tam, kde chceme dosáhnout zvýšeného močení, tedy při zánětech močového měchýře a močové trubice. Pro větší účinnost je vhodné jehlici užívat ve směsi s listem medvědice a břízy.
Pěstování
Podnebí a půda: Jehlice rolní není náročná na podnebí. Dobře se jí daří na hlinitopísčitých půdách, naopak přemokřené, těžké a kyselé půdy jsou pro ni nevhodné. Pozemek si připravíme podobně jako pro pěstování brambor, tzn. na podzim provedeme hlubokou orbu, na jaře usmykujeme a před výsevem ještě přihnojíme průmyslovými hnojivy (3 kg superfosfátu, 1 kg ledku amonného s vápencem, 1,5 kg draselné soli na 1 ar).
Způsob pěstování: Jehlici vyséváme velmi brzy, jakmile nám to počasí dovolí. Je dobré, když výsev přejde mráz, jehlice pak lépe vyklíčí. Prohnojený pozemek nahrobkujeme – na vzdálenost řádků 60 cm od sebe a osivo zasejeme secím strojkem do hloubky 1-1,5 cm. Během vegetace plejeme a provádíme proorávky. Na 1 ar spotřebujeme 100–120 g osiva. V druhém roce na jaře opět půdu přihnojíme průmyslovými hnojivy, a to ve stejných dávkách jako před setím.
Sklizeň: Sklízet jehlici začínáme většinou ve druhém roce v měsíci říjnu. Na větších plochách, kde používáme vyorávač, je třeba ještě před sklizní odřezat veškerou nať. Na menších plochách nať obvykle odstraňujeme až po vyrýpání či vyorání.
Sušení
kořeny necháme na hromadách jeden až dva dny proschnout, tím z nich z velké části opadá nalepená zem. Potom je opláchneme pod proudem vody, silnější podélně rozřízneme a odvezeme do sušárny. Tam sušíme při teplotě do 50 °C. Z 1 aru získáme 15-20 kg suchého kořene. Po usušení balíme bylinu do papírových pytlů a dále ji uchováváme v suchých a dobře větraných místnostech.
Sesychací poměr
3:1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)