Andělika lékařská kořen
Sušený, řezaný kořen anděliky lékařské (Angelica archangelica L., syn. Angelica officinalis Moench).
Popis produktu
Jedná se o sušený, řezaný kořen anděliky lékařské (Angelica archangelica L., syn. Angelica officinalis Moench).
Andělika účinky:
- Normální trávení a činnost jater
- Normální funkce žaludku (pH rovnováha)
- Pročištění
- Přirozená obranyschopnost - odolnost
- Normální funkce dýchacího systému
Způsob použití: odvar, koupel, likér nebo víno
Výrobce: NaturWay (NW s.r.o., Číčenice 114, Číčenice)
ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ (Archangelica officinalis), slov. Archangelika lekárska
DOBA SKLIZNĚ: říjen
Popis
Dvouletá až víceletá rostlina, dorůstající do výšky i přes 2m. V prvním roce vytváří bohatou růžici přízemních listů, které jsou ve druhém roce lysé,1x – 3x zpeřené, na spodní straně modrozelené. Lodyha, která vyrůstá v roce druhém je dutá, často tmavě nachově zbarvená, rýhovaná. Oddenek je řepovitý, kořeny hnědé, do 30 cm. Bílé květy jsou složeny ve velké, koncové okolíky (mají až 15 cm v průměru). Plody tvoří nažloutlé vejčité nažky. Kvete v červenci až v srpnu.
Použití
Vnitřně se užívá při zažívacích potížích (špatné trávení, plynatost), při křečích, při snížené tvorbě moči a tvorbě močových kamenů. Zevně je vhodná při zhmožděninách, při bércových vředech a spáleninách.
Pěstování
Podnebí a půda: pěstuje se na hlubokých, humusem zásobených a vlhkých půdách. Těžké nebo jílovité mazlavé půdy jsou pro ni nevhodné. Dobře snáší polostín i horské polohy, ale je citlivá na déletrvající sucho. Do osevního postupu se zařazuje po předplodině hnojené chlévskou mrvou.
Způsob pěstování: Nejsilnější kořeny produkují rostliny pěstované ze sazenic. Výsev pro sazenice provádíme od srpna až do zámrazu do mělkých řádků 30 – 50 cm od sebe vzdálených. Výsev nezahrnujeme, neboť osivo ke klíčení potřebuje světlo. Ke správnému vyklíčení potřebuje také promrznout. Na osetí 1aru musíme počítat se spotřebou 30 – 40 g osiva. Andělika by měla začít klíčit po 20 dnech . Lze ji též vysévat časně na jaře (únor , březen) a to vždy tak, aby osivo ještě stačil přejít mráz.
Na podzim vypěstované sazenice vysadíme na produkční pozemek do sponu 50 x 50 cm. Na 1 ar potřebujeme 400 – 600 sazenic. V průběhu vegetace musíme porost udržovat pletím a okopáváním v bezplevelném stavu. Protože může dojít k potřísnění pokožky čerstvou šťávou z kořenů, doporučujeme během sklizně nosit rukavice a ochranný oděv. U citlivějších lidí vyvolává tato šťáva ekzém.
Sklizeň: na podzim (většinou v říjnu) kořeny sklízíme rýčem, rycími vidlemi nebo na větších pozemcích vyoráváme pluhem. Od hlavy kořene je třeba odříznout zbytky listů, kořeny pak očistit, oprat a silnější po délce rozpůlit.
Plody sklízíme ve druhém roce v době dozrávání středového okolíku (září). Tyto okolíky odřezáváme nožem na předem připravené plachty.
Sušení
Kořeny sušíme teplem umělým do 40°C. Výnos z 1 aru je cca 15 – 20 kg suchých kořenů. Drogu ukládáme do papírových pytlů. Pozor, kořen snadno vlhne, plesniví a často bývá napaden hmyzem.
SESYCHACÍ POMĚR: kořen: 4:1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)