Reveň kořen řezaný
Jedná se o sušený, řezaný kořen reveně lékařské nebo dlanité (Rheum offiicinale Baill., Rheum palmatum L.)
Popis produktu
Jedná se o sušený, řezaný kořen reveně lékařské nebo dlanité (Rheum offiicinale Baill.,Rheum palmatum L.)
Reveň účinky:
- Normální stav kloubů
Způsob použití: obklad
Upozornění: Reveňovoý kořen prodáváme v potravinářské kvalitě, ovšem tato bylina není určena k vnitřnímu použití.
Výrobce: NaturWay (NW s.r.o., Číčenice 114, Číčenice)
Reveň dlanitá (Tangutská) - Rheum palmatum
Lidové názvy: rebarborový kořen, rebarbora, žlutý kořen, rabarbora, reveň rebarbora, slovensky Rebarbora dlaňovitá
Sklízíme: kořen
Doba sklizně: září-říjen (ve třetím roce v května)
Popis
Vytrvalá aż dvoumetrová rostlina se silnou dutou lodyhou načervenalé barvy. Reveň má veliké dlanitě dělené listy s dlouhými řapíky, které vytvářejí přízemní růžici. Květenství je tvořeno kulovitými růžovofialovými kvítky, plody jsou nažky s chmýrem. Kvete od července do srpna.
Použití
Užívá se při snížené chuti k jídlu, při poruchách zažívání a nechutenství. V malých dávkách staví průjem, ve vyšších naopak působí jako projímadlo.
Pěstování
Podnebí a půda: Reveň dobře snáší polostín, vyžaduje však půdy hluboké, bohaté na živiny a spodní vláhu. Půda se připravuje jako pro okopaniny, tj. na podzim se zaorává chlévská mrva nebo uleželý kompost. Na jaře se půda urovná a přihnojí průmyslovými hnojivy - 3 kg ledku amonného, 2,5 kg superfosfátu a 3 kg 40% draselné soli.
Způsob pěstování: Porost reveně lze založit trojím způsobem přímým výsevem, z předpěstovaných sazenic nebo vegetativně. Pro přímý výsev pozemek nahrobkujeme jako pro brambory (výška hrobků 25-30 cm), vrcholy uválíme nebo utužíme prknem. Vyseváme asi 0,5 cm hluboko - spotřeba osiva je 110-150 g na 1 ar. Pro předpěstování sazenic osivo na jaře (březen až duben) vysejeme do bedniček (0.5 cm hluboko), a když mají rostlinky jeden až dva pravé lístky, přepícháme je do pařeniště na vzdálenost 5 x 5 cm. Jakmile mají čtyři pravé listy, vysadíme sazenice na produkční pozemek do sporu 80 x 80 cm. Při vegetativním způsobu se porost zakladá pomocí kořenových hlav, které se odřežou a vysadí do sponu 80 x 80 cm. Porost během vegetace paličkujeme a okopáváme. Na podzim v prvním roce odstraníme listy a přihrneme k rostlinám půdu.
Sklizeň: Kořen reveně sklízíme ve druhém roce na podzim (září-říjen), event. v roce tretím na jaře, ještě před rašením. Před sklizní odstraníme nať na malých plochách ručním odřezáváním, u větších sklízečem. Malé plochy sklízíme rýčem nebo rycími vidlemi, na velkých plochách kořeny vyoráváme pluhem nebo vyorávačem brambor.
Sušení
Očištěné a opláchnuté kořeny sušíme při teplote do 50 °C Pokud jsou správně usušené, při ohnutí praskají a na lomu mají načervenalou barvu. Z 1 aru je výnos okolo 25 kg byliny.
Sesychací poměr:
4:1
Zdroj: publikace Léčivé rostliny o sběru a pěstování - Iveta Mikešová, Monika Lutovská (Dokořán 2004)