Přírodní léčba krevního tlaku
Ať už zvýšený či snížený, krevní tlak je strašákem pro celou řadu osob. Jedná se o tlak krve na stěny cév, který určuje jednak objem krve v krevním řečišti, ale i celková stav cévního systému, tedy jeho pružnost a pevnost. Za vysoký či nízký krevní tlak označujeme takový tlak, který se odlišuje od standardu, tedy od hodnot mezi 110 až 139 mm Hg u systolického a 60 až 89 mm Hg u diastolického.
Klíčový faktor: fyzický stav člověka
Krevní tlak může být ovlivňován celou řadou faktorů. Ve velké míře je ovlivňován například i psychikou, kdy v klidném domácím prostředí jsou naměřeny zcela jiné hodnoty než během návštěvy lékaře, která může být pro někoho stresující záležitostí.
Největší roli však hraje fyzický stav pacienta či okolní teplota a významnou roli hraje též věk pacienta. S přibývajícími roky totiž cévy ztrácejí pružnost a krevní řečiště je více opotřebované.
Nebezpečný vysoký krevní tlak
Důležité je myslet na to, že podstatně nebezpečnější je vysoký krevní tlak. Cest, jak vysoký krevní tlak snížit, je několik. První z nich je úprava životního stylu, a s tím spojená úprava jídelníčku a pohybového režimu, ze kterého bychom měli zcela vyčlenit smažené pokrmy a omezit přísun soli. Dále je cestou ke snížení krevního tlaku správný spánkový režim, omezení kouření a celková duševní pohoda bez zbytečných stresů.
Cestou může být i užívání bylin. V případě vyššího krevního tlaku to mohou být především bylinné směsi a čaje z nich připravované. Je nutné myslet na to, že některé bylinky mohou v kombinaci s léky působit nežádoucími účinky. Proto je vždy dobré jejich užívání probrat se svým lékařem, a informovat se o možných kontraindikacích.
Byliny na vysoký krevní tlak
Vůbec nejznámější rostlinou užívanou k léčbě vysokého krevního tlaku je hloh obecný. Využívá se jeho listoví i květy. Hloh pomáhá s regulací napětí srdečního svalu, rozšiřuje koronární cévy a snižuje krevní tlak. Neměly by jej užívat těhotné a kojící ženy.
K léčbě vysokého krevního tlaku se využívá i meduňka lékařská, a to často ve směsi s třezalkou tečkovanou. Ty sice nemají přímý vliv na krevní tlak, ale pozitivním způsobem ovlivňují psychiku, a tak i nepřímo tlak snižují.
Zajímavou bylinou v boji s vysokým krevním tlakem je i ibišek súdánský. Zajímavé je, že byť studie potvrdily snížení vysokého krevního tlaku u pacientů, kteří delší dobu popíjeli čaj z této rostliny, dodnes není jasné, co tento efekt způsobuje.
Byliny na nízký tlak
Mezi další rostliny, které pomáhají snižovat krevní tlak, patří například jmelí bílé, len setý a z něj připravovaná olej. Nejpřínosnější jsou však ty rostliny, které dovedou tlak normalizovat, ať už je vysoký či nízký. Tento efekt je v moci ženšenu, česneku či petržele zahradní.
Mezi bylinky, které dovedou krevní tlak pozvednout, patří například paulinia opojná, kterou lze též nalézt pod jménem guarana. Ta obsahuje kofein a další látky, které dovedou krevní řečiště popohnat. Podobné účinky má také lékořice, respektive lékořicový kořen obsahující léčivou látku glycyrrhizin, která podporuje vyplavování hormonů z nadledvinek. A závěrem zmiňme ještě rozmarýn, který posiluje krevní oběh, působí příznivě na nervový systém a zvyšuje krevní tlak.