KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA
LIDOVÉ NÁZVY: Pastušina, žebrácká kabelka, kapsička, kaška, tašky, babí kapsy, srdíčka, betašná zelina, bětuška, bída, holá káča, hořčice sedlská, chudá běta, kaša, kolduška, lopata, lopatička, lopatka, mošna, penízek, suchá běta
KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA (Capsella bursa – pastoris), slov. Pastierska kapsička obyčajná
SBÍRÁME: nať
DOBA SBĚRU: duben – říjen
Popis
Jednoletá nebo dvouletá bylina, až 50 cm vysoká, vytváří větvenou a chlupatou lodyhu. Spodní větší listy vytvářejí listovou růžici, na stonku jsou listy menší. Stonek ukončují bílé drobné kvítky sestaveny do prodloužených hroznů. Plodem jsou typické šešulky ve tvaru srdíčka. Kokoška kvete od března do listopadu.
Použití
Vnitřně se užívá pro zmírnění krvácení při děložním krvácení, při silné menstruaci, také při ledvinovém písku a nemocech močových cest. Zevně ve formě obkladů při poraněních a pohmožděninách. Nesmí se používat v těhotenství a při kojení.
Sběr
Výskyt: na rumištích, na polích, v příkopech, u cest, na loukách, na krajích lesů
Způsob sběru: sbíráme celou kvetoucí nať. Můžeme ji sbírat jak s listovou růžicí, tak i bez ní. Odkvétající rostliny se nesbírají! Nejvýhodnější je sběr pomocí nože, kterým odřezáváme nať buď těsně u země pod růžicí listů nebo nad ní. V hustém a čistém porostu můžeme použít srp. Pastuší tobolka bývá často napadána houbou bílé barvy, podobné plísni – takto napadené rostliny nikdy nesbíráme.
Sušení
Kokoška patří mezi dobře se sušící rostliny. Sušíme ji teplem přirozeným na papírech, lískách nebo sítech ve vrstvě do 10 cm. Sušení netrvá dlouho, nať schne rychle. Správně usušená droga má svěží zelenou barvu. Balíme do papírových nebo jutových pytlů.
SESYCHACÍ POMĚR: 3:1