OŘEŠÁK VLAŠSKÝ
LIDOVÉ NÁZVY: Vlašský ořech, křapák, papírák, vlašák, kamenáč, chřapáč, Jupiterův žalud, kameňák, křapky
OŘEŠÁK KRÁLOVSKÝ (Juglans regia), slov. Orech vlašský
SBÍRÁME: list
DOBA SBĚRU: červen – červenec
Popis
Statný strom s šedavou kůrou, dorůstající výšky až 25 m. Listy má střídavé, lichozpeřené, dlouze řapíkaté. Samčí květy tvoří 10 cm dlouhé jehnědy, samičí vyrůstají na konci mladých výhonků a jsou tvořeny zeleným semeníkem s dvěmi laločnatými bliznami. Ořešák kvete v dubnu a v květnu. Plodem jsou kulovité peckovice (ořechy).
Použití
Působí svíravě a protizánětlivě na sliznice a zastavuje krvácení. Zevně se používá koupel při různých kožních chorobách a proti pocení nohou.
Sběr
Výskyt: okolo cest, na zahradách – převážně je pěstovaný
Způsob sběru: listy ořešáku trháme, dokud jsou ještě mladé. Ručně otrháváme jednotlivé listy, které mají slabé řapíky. Listy z vyšších partií stromu mají řapíky silnější a tak listy odstřiháváme nůžkami a ukládáme do kapsáře nebo koše. Z těchto listů musíme dodatečně řapíky odstranit. Oproti starým listům jsou mladé listy poměrně náchylné k zapaření, a tak je nestlačujeme.
Sušení
Listy ořešáku sušíme co nejrychleji, tzn. buď na slunci nebo teplem umělým. Jen tak se zachová krásná zelená barva. Nesprávnou manipulací a pomalým sušením droga hnědne a stává se bezcennou. Dobře usušené listy balíme do papírových obalů, zacházíme s nimi opatrně neboť se snadno drolí.
SESYCHACÍ POMĚR: 4:1