LIDOVÉ NÁZVY: Hložinky, pluháč, luhovec, hložek, trn, trní, hlohyně, loh, loch, luhovec, srdeční chléb
HLOH OBECNÝ (Crataegus oxycantha), slov. Hloh obyčajný
Doba sběru: září – říjen
Popis
Hloh obecný se vyskytuje ve formě keře i stromu. Řapíkaté listy mají trojlaločnou až pětilaločnou čepel s jemně pilovitými okraji. Lícová strana listů je tmavá a lesklá, rubová strana bývá světlejší. Bílé květy vykvétají v bohatých chocholičnatých latách, plody tvoří červené malvičky. Hloh kvete od května do června.
Použití
Droga zlepšuje činnost srdce, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve v srdci. Působí proti skleróze. Nedoporučuje se užívat v těhotenství ani při kojení.
Sběr
Výskyt: světlé listnaté lesy, křoviny, kamenité stráně, podél tratě
Způsob sběru: plod – ručně sdrháváme zralé červené plody (hložinky). Plody jsou zralé tehdy, když jdou snadno oddělit od stopek. Protože hloh má trny, používáme silné kožené rukavice. Plody hlohu můžeme také sklepávat pomocí tyče na připravené plachty. Takto sebrané plody je třeba důkladně přebrat a odstranit listy či větvičky. Po prvních mrazících už hložinky nesbíráme.
Sušení
Plod – nejvýhodnější je plody sušit teplem umělým a to až do 60°C. Pozor – plody musí mít tmavě červenou barvu – nesmí zhnědnout nebo zčernat. Hložinky občas promícháme, neboť se rády slepují.
Plody uchováváme v jutových nebo síťovaných obalech – jsou poměrně těžké – v papírových obalech hrozí protrhnutí.
SESYCHACÍ POMĚR: plod –4:1