BŘÍZA BĚLOKORÁ
LIDOVÉ NÁZVY: Břest, deruzda, březa, březina, březka, bereza, betonička, březina, panenka
BŘÍZA BĚLOKORÁ, BŘÍZA PÝŘITÁ, BŘÍZA BRADAVIČNATÁ
(Betula pendula, Betula pubescenc, Betula verrucosa), slov. Breza biela, Breza plstnatá, Breza bradavičnatá
SBÍRÁME: list
DOBA SBĚRU: květen – červenec
Popis
Štíhlý strom s bílou nebo bělošedou, více či méně rozpraskanou kůrou. Bříza má na kůře patrné vodorovné vystouplé proužky – průduchy tzv. lenticely. Větve jsou většinou převislé, řapíkaté listy s pilovitým okrajem mají kosníkovitý až vejčitý tvar. Delší samčí jehnědy visí po dvou až po třech na konci větví, kratší samičí vyrůstají na postraních větvičkách. Plody jsou malé, křídlaté nažky.
Použití
Jako močopudný prostředek při zánětech močových cest. Používá se při zánětech kloubů, revmatismu, padání vlasů atd.
Sběr
Výskyt: v lesích, hájích, lomech, na rašeliništích a vřesovištích
Způsob sběru: sběr březového listí není náročný, zvláště v místech, kde jsou stromky nízké a dobře na ně dosáhneme. Sbíráme většinou oběma rukama, takže je výhodné listy sbírat do košů nebo jiných pevných nádob, které nemusíme držet. Nestlačujeme, neboť čerstvý list je náchylný k zapaření ! Ruce vždy chráníme rukavicemi, neboť sdrháváním bychom si za krátkou dobu rozedřeli prsty. Větve nikdy neolamujeme ! Listy sbíráme pouze zelené – příměs žlutých listů nebo jehněd je nepřípustná.
Sušení
Březové listí sušíme na stinných a vzdušných místech. Sušíme je rozprostřené v tenké vrstvě na lískách nebo papírech. Protože listy mají na svrchní straně voskovou vrstvičku, která zpomaluje vypařování, prosychají pozvolna. K rychlejšímu usušení jsou vhodná síta, která umožňují prosychání i ze spodní strany. Dobře usušený list si ponechává svěže zelenou barvu a snadno se láme, nedosušená droga je tmavá, slepuje se a plesniví ! Pro skladování suchého listu jsou nejvhodnější papírové pytle nebo žoky z propylenu.
SESYCHACÍ POMĚR: 4:1