Sůl najdeme snad v každé kuchyni ve všech koutech světa. Mnozí by si pomysleli, že mimo své slané chuti vlastně sůl nemůže přinášet nic navíc. A přesto je mezi jednotlivými druhy soli velký rozdíl, jak jsme si již dříve vysvětlili v našem článku o soli získávané z moře a ze země.
Země a moře se v unikátním biotopu setkávají také v mnohých pouštích. Na některých z nich díky kombinaci písečných dun a mořské vody vznikají podmínky pro tvorbu jedinečné soli, která jen na těchto místech po stovky let sbírána. Nyní se dostává i na váš stůl.
Namibské perly - africká perlová sůl
Z mořských vod je získávána také sůl na pobřeží národního parku Skeleton Coast, který se rozprostírá v Namibii. Zde leží vůbec nejstarší poušť na světě, která v historii vydávala celou řadu pokladů. Nejen, že se zde dříve nacházely diamanty jen tak se povalující v písku, ale místní také naráželi na podivné perly na pobřeží.
Velice brzy zjistili, že se jedná o slané kuličky, které se zde tvoří působením stále vanoucích, silných větrů z jihozápadu, které se prohánějí mezi dunami pouště a lehce se vlnícím mořem Atlantského oceánu. Tato kombinace dává vzniknout unikátní formě soli, které nikdo neřekne jinak než Namibské perly.
Namibské perly jsou ceněny pro svůj zajímavý tvar, díky kterému mají řadu využití. To první je samozřejmě v kuchyni. Stačí jen naplnit mlýnek touto netradiční solí a vychutnávat si jedinečně slanou chuť dálek. Ideální je v tomto případě mlýnek transparentní, aby slané perly co nejlépe vynikly.
Další možností využití Africké perlové soli je její přidávání do solné koupele. Díky svému tvaru se opět jedná o zajímavou dekoraci vaší koupelny a také můžete sůl velmi jednoduše dávkovat vhazováním jednotlivých perel do vody.
Solné koupele jsou prospěšné především pro pokožku. Sůl ji pročistí, zbaví všech toxických látek a regeneruje. Je ovšem zapotřebí po koupeli pokožku důkladně namazat, aby nedošlo k jejímu vysušení. Solné koupele se hodí pro léčbu ekzémů, vyrážek, akné apod. Před jejich aplikováním se ovšem pro jistotu poraďte s lékařem.
Kalahari pouštní sůl
Za druhou solí se musíme vydat do jižní Afriky, konkrétně na poušť Kalahari, která je proslavena svými nehostinnými podmínkami. Díky tomu jsou zde odlehlé a neobydlené části, které jsou poznamenány lidskou činností jen minimálně. A právě zde se v minulosti nacházelo solné jezero Makgadikgadi, jehož stáří je odhadováno na 280 milionů let. Jezero zmizelo a na jeho místě zůstala jen bohatá solná pánev.
Pouštní sůl, která je zde získávána, je i díky tomu dokonale naprosto čistým produktem. Díky sušení na ostrém pouštním slunci, které z něj vysává veškerou vláhu, vznikají hrubé krystaly. Ty nejsou dále nijak upravovány, pouze ručně zpracovávány, baleny a odesílány přímo na váš stůl.
Díky své čistotě se sůl z Kalahari těší velké oblibě i u renomovaných šéfkuchařů, kteří ji přidávají do všech pokrmů, u kterých potřebují podtrhnout jedinečnou chuť všech přidávaných ingrediencí. Zároveň se do pokrmů spolu se solí dostává množství minerálních a stopových prvků, které dodávají soli na jódové příchuti. Ta je ovšem jemná a nikdy ne drsná. Proto se tato sůl hodí k párování se zeleninou, jemným rybím a bílým masem.
O dalších exotických solích, jako je např. Kala Namak, orientální modrá sůl, nebo dánská uzená sůl, se můžete dočíst v tomto článku. Psali jsme také o oblíbených solích z havajských ostrovů.
Více o soli jako o nepostradatelném pomocníkovi do kuchyně i pro očistu našeho těla můžete dočíst zde.
Víte, že v e-shopu NaturWay.cz můžete vybírat z bohaté nabídky nejrůznějších druhů solí? Najdete zde tradiční kuchyňské soli, jako je třeba bylinková nebo mořská, i netradiční, jako Fleur de Sel - solný květ, Dánská uzená sůl, Africká perlová sůl, Havajská černá sůl Black Lava a další. Na kompletní nabídku kuchyňských solí se můžete podívat pod tímto odkazem.
V našem e-shopu také najdete oblíbené solné koupele v kombinaci s bylinami, viz odkaz.