Zákazníkpřihlásit / registrovat

Nákupní košík je prázdný.

Jste zde:

Vyhledávání

Schizandra čínská (Klanopraška)

4. března 2016

Seznamte se s Schizandrou čínskou alias Klanopraškou nebo také pod názvem Magnolka čínská.

V Číně schizandra čínská slouží již po více jak 2 000 let jako tonikum. 

 

Popis: Opadavá keřovitá pravotočivá liána. Listy jsou světle zelené, později žloutnou. Klanopraška čínská pochází z Dálného východu a je přizpůsobená vnitrozemskému podnebí. Snáší i silné mrazy do -35 °C. Bobule o průměru do 1 cm jsou červené a rostou v hroznech.


Pěstování: V prvních letech po výsadbě roste dosti pomalu, v našich podmínkách začíná růst zrychlovat většinou tak třetím rokem.


Použití: Obsahové látky posilují nervovou soustavu, zvyšují duševní i fyzickou aktivitu, zvyšují odolnost organismu proti stresovým situacím, zahánějí spánek a snižují únavu. Udržují správnou funkci jater. Slouží k léčbě kardiovaskulárních onemocnění, neboť regenerují srdeční sval, stimulují krevní oběh a zlepšují rovnovážné vlastnosti krve, působí anti skleroticky, snižují hladinu cholesterolu v krvi. Přispívá k normální funkci horních cest dýchacích. Užívá se i při kašli, bronchitidě a astmatu, chronickém průjmu, diabetu, spontánním pocení a nadměrném močení, ale i při léčbě neplodnosti. Má protizánětlivé účinky, úspěšně působí i na vředy zažívací soustavy, ale také na zlepšení zraku a nespavost. Zjištěny byly rovněž antibakteriální a antivirové schopnosti.


Obsahové látky:
lignany (gomisiny), schisandrol A, schisandrol B, gomisin B, C, y-schisandrin, schisandrin C (wuweizisu C)


Tradiční užití:
Stimulační efekt: 1- 3 g 60min před požadovaným výkonem.
Adaptogení - antistresový efekt: Do 2 až 3 dávek rozdělit 1g. Vhodné ráno začít 0,5g a pokračovat během dne 2x 0,25g nebo 2x denně 0,5g
Pro snazší dávkování 1g schizandry čínské obsahuje cca 10ks plodů